Website Manager

Bethesda Soccer Club

INCLEMENT WEATHER

If a tryout is postponed due to inclement weather, please check your email and the website for cancellations and make-up dates.

OFFICIAL TRYOUTS - GIRLS



WHAT TO BRING & WEAR: 
White T-shirt, Pumped-up Soccer Ball w/ name on it, Shinguards, Cleats, Water

All players must register and attend at least one tryout to be considered for a team placement.   


GIRLS   
                                                   

 

AGE-GROUP

BIRTH YEAR

DATES/ TIMES

LOCATION
 
2018/2019  COACHES
Girls U8 

2011-12 
click here for program info
#1:  Wednesday, May 16th, 5:15-6:30
#2:  Thursday, May 24th, 5:15-6:30

Walter Johnson HSMeggan Eckert
Christine Thebo
Girls U9 
2010  
click here for program info
#1:  Wednesday, May 16th, 5:15-6:30
#2:  
Thursday, May 24th, 5:15-6:30 

Walter Johnson HS Blue: Noelle Keselica
White: TBD
Green: Claire Kostelnik

Girls U10

2009  
click here for program info
#1:  Tuesday, May 15th, 5-6:30
#2:  Monday, May 21st, 5:30-7

Walter Johnson HS Blue: Gary Burke
White: Noelle Keselica
Green: Ele Margelos

Girls U11

2008
click here for program info
#1:  Wednesday, May 16th, 6:30-8
#2:  Thursday, May 24th, 6:30-8

Walter Johnson HS Blue: Meggan Eckert
White: Liz Robinson
Green: Sam Roos
Orange: Brittany Mitch

Girls U12

2007
click here for program info
#1:  Thursday, May 17th, 5:30-7
#2:  Monday, May 21st, 7-8:30 

Walter Johnson HS Blue: Gary Burke
White: Trey Livingston
Green: Michele Rodriguez
Orange: Mustapha Minteh

Girls U13

2006
click here for program info
#1:  Thursday, May 17th, 7-8:30
#2:  Wednesday, May 23rd, 7-8:30

Walter Johnson HS ECNL: Dave Greene
Blue - State Cup: Tony Pykosh
White - State Cup: Sam Roos

Girls U14

2005
click here for program info
#1:  Wednesday, May 16th, 8-9:30
#2: Tuesday, May 22nd, 5:30-7

Walter Johnson HS ECNL Real: Dave Greene,
Assist: Meggan Eckert
Rowdies - State Cup: Nancy Rohrman
Hawks - State Cup: Mustapha Minteh

Girls U15

2004
click here for program info
#1:  Monday, May 14th, 5:30-7 POSTPONED
#2: Tuesday, May 22nd, 7-8:30

#3: Tuesday, May 29th, 5:30-7

Walter Johnson HS ECNL Force: Shannon Cirovski, 
Assist: Trey Livingston
Savage - State Cup: Nancy Rohrman
Socceroos - State Cup: Hector Morales

Girls U16
2003
click here for program info
#1:  Monday, May 14th, 7-8:30 POSTPONED
#2: 
Wednesday, May 23rd, 5:30-7

#3:  Tuesday, May 29th, 7-8:30


Walter Johnson HSECNL Fury: Ashly Kennedy, 
Assist: Meggan Eckert
Legacy - State Cup: Trey Livingston
Flash - State Cup: Hector Morales

Girls U17
2002 
click here for program info
#1:  Tuesday, May 15th, 6:30-8

#2:
U17 ECNL Threat
Thursday, May 24, 7:30-9pm  @ SoccerPlex #20
Head Coach Emily Janss-Payton will be hosting players who are interested in ONLY the ECNL program.  She will be reaching out in the next 48 hours to those she would like to see again.
Please feel free to reach out to Coach Emily at[email protected] if you have additional questions about the ECNL Threat.

#2
U17 State Cup Teams
PLEASE NOTE THE CHANGE IN THE SECOND TRYOUT DATE/LOCATION For the Freedom and Dynamo:
 
U17 NPL Freedom
Tuesday, May 22, SoccerPlex 20, 6-730pm
Head Coach Haroot Hakopian will be hosting players who are interested in our NPL team.  He will be reaching out in the next 48 hours to those he would like to see again.  All who have an interest in this team are welcome to attend.  
Please feel free to reach out to Coach Haroot at[email protected] if you have additional questions about the NPL Freedom.
 
U17 EDP Dynamo
Tuesday, May 22, SoccePlex 20, 6-730pm
Head Coach Elizabeth Robinson will be hosting players who are interested in our EDP team.  She will be reaching out in the next 48 hours to those she would like to see again.  All who have an interest in this team are welcome to attend.  
Please feel free to reach out to Coach Liz at[email protected]  if you have additional questions about the EDP Dynamo.
Walter Johnson HSECNL Threat: Emily Janss
Freedom - State Cup: Haroot Hakopian
Dynamo - State Cup: Liz Robinson

Girls U18/19
2000-01
click here for program info
#1:  Tuesday, May 15th, 8-9:30 POSTPONED TBD

#2
U19 ECNL
U19 Hype/Union (2000/2001)
Tuesday, May 22, St. Andrew’s Stadium Field (back of school), 6-7:30 pm 
Coaches Michele Rodriguez-Smith and Trey Livingston will be hosting players who are interested in ONLY the ECNL program. 

#2:
U18 and U19 State Cup Teams
U18 NPL Storm (2001)
Wednesday, May 23, Walter Johnson, 8:15-9:45 pm
Head Coach Jeff Rohrman will be hosting players who are interested in our U-18 NPL team.  All who have an interest in this team are welcome to attend.  
Please feel free to reach out to Coach Jeff at [email protected] if you have additional questions about the U-18 NPL Storm team.
 
U19 Pride (2000/2001)
Wednesday, May 23, Walter Johnson, 8:15-9:45 pm
Head Coach Haroot Hakopian will be hosting players who are interested in our U19 Showcase team. All who have an interest in this team are welcome to attend.  
Please feel free to reach out to Coach Haroot at [email protected] if you have additional questions about the Showcase U19 Pride team.

Walter Johnson HSECNL Hype: Michele Rodriguez
Storm - State Cup: Jeff Rohrman
Pride - State Cup: Haroot Hakopian

WOMEN U23

2018
SUMMER

#1: 
ThursdayMay 31, 8-9:30
#2:
  Thursday, June 7th, 8-9:30

 Walter Johnson HS
 
Michele Rodriguez
Privacy Statement  |  Terms of Use |  TSHQ License Agreement  |  Copyright © 2018 Bethesda Soccer Club Login
Blue Sombrero & Dick's Sporting Goods